Meizu Telefonlarda Yükseltme-Güncelleme Klasörünün zip Dosyası Olarak Görünmesi Hatası Çözümü

Merhaba arkadaşlar. Eğer siz de Meizu Mx5 telefonunuzu güncellemek istediniz ve  Yükseltme-Güncelleme klasörünün zip dosyası olarak görünmesi hatası aldıysanız doğru yere geldiniz demektir. Sorunun çözümünü burada ele aldık. Tüm işlemleri sorunsuz yaptığınız takdirde sorununuz çözülecektir.
Bu sorun telefonunuzda var olan sürüm versiyonu ile yüklemek istediğimiz sürüm versiyonun farklı olmasından kaynaklanır. Yani telefonu yurt dışından aldınız ve telefonunuzda sonu A ile biten bir sürüm yüklüyse telefonunuz Çin üretilmiş ve Çin kullanıcılarına yönelik olarak kodlanmış demektir. Bu şekilde kodlamış telefona da Sonu I yada G ile biten bir sürüm yüklemek istediğinizde yani Global sürüm yüklemek istediğiniz de Yükseltme-Güncelleme klasörünün zip Dosyası Olarak Görünmesi Hatası ile karşılaşırsınız. Yada bu hatayla karşılaşmasanız bile telefondan “Firmware Corrupt” hatası alırsınız ve yeni sürümü yükleyemezsiniz.
Bu hata kendini şu şekilde belli eder. Yükseltme&Güncelleme klasörünü telefonunuza atarsınız ancak telefon bu klasörü yükseltme klasörü olarak değil de normal bir zip dosyası olarak görür. Üzerine tıkladığınızda ise sürümü yüklemeye başlatmak  yerine bir pencere açar ve size Dışa Aktar’ ve ‘Görüntüle’ seçeneklerini sunar. 

Hatanın çözümüne geçmeden önce ilk olarak Meizu İnternational Rom Yükleme (Global Rom Yükleme) – A Romdan Uluslarası (international) Roma Çevirme isimli yazımı okuyarak telefonunuzu İnternational versiyona geçirin. Bu işlemi eksiksiz ve tam olarak yaptığınızdan emin olduktan sonra tekrar bu sayfaya dönün ve buradan devam edin.

Yükseltme-Güncelleme Klasörünün zip Dosyası Olarak Görünmesi Hatası Çözümü

Meizu telefonlarda Yükseltme-Güncelleme klasörünün zip dosyası olarak görünmesi hatasının çözümü için öncelikle telefonumuzu kapatıyoruz. Telefonumuz kapalıyken “Güç Tuşu” ve “Ses Açma” tuşuna aynı anda basıyoruz. Ekranda “meizu” yazısı geldiğinde güç tuşuna basmayı bırakıyoruz ancak ses açma tuşuna basmaya devam ediyoruz. Böylece telefonumuz “Recovery Mod” da açılıyor ve aşağıdaki ekran bizi karşılıyor.

 

Telefonu bu haldeyken başka bir işlem yapmadan bilgisayara bağlıyoruz. Bilgisayar telefonumuzu aşağıdaki resimde görüldüğü üzere “Recovery” adında bir harici disk yada flash bellek gibi görecek.
Bu kısmın üzerine çift tıklayıp giriş yapıyoruz ve indirmiş olduğumuz update.zip klasörünü bu bölüme atıyoruz. Daha sonra telefonu bilgisayardan çıkarıyoruz ve işleme telefon üzerinden devam ediyoruz. Telefonda hem “System Upgrade” hem de “Clear Data” seçenekleri seçili halde sağ altta bulunan “Start” tuşuna basıyoruz. Ancak bu yöntemle telefondaki tüm verileriniz silineceği için öncelikle buradaki yazıda anlatıldığı gibi verilerinizi yedeklemenizi öneririm.
Bu işlemi yaptıktan sonra telefon normal olarak yükseltme işlemine başlayacaktır.  Hadi bakalım kolay gelsin.

Yorumlar 20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir