Meizu M3 Note Global Rom (Türkçe) Yükleme “Firmware too old” Hatası Çözümü

siberyardimy tarafından tarihinde yayınlandı

Merhaba arkadaşlar. Meizu firması sonunda M3 Note için Flyme OS 5.1.3.4G Sürümünü yayınladı. Ancak sorun şu ki bu sürüm mevcut telefonlara yüklenmek istendiğinde “Firmware too old” hatası veriyor. Aslında bu durum uyarıda söylendiği gibi güncelleme dosyasının eski olmasından kaynaklanmıyor. Sorun Meizu’nun artık Çin telefonlara global rom yüklenmesinin önüne geçmek istemesi.
Şimdi bu sorunun çözümüne ilişkin aşağıya adımları yazacağım. Ancak her zaman olduğu gibi öncelikle uyarımı yapmak istiyorum. Bu yöntemi elimde M3 Note telefon olmadığı için kendim deneyemedim. Ancak M3 Note kullanan bir arkaşıma bu yöntemi uygulamasını söyledim ve başarılı oldu. Sol tarafta bulunan resim de arkadaşın telefonuna ait resimdir. Bu uygulanması neticesi meydana gelebilecek sorunlarda sorumluluk kendinize aittir.
Gelelim Meizu M3 Note Global Rom yükleme ve “Firmware too old” hatası çözümüne:
1) Öncelikle telefonumuz rootlu olmalıdır.
2) Süpersu uygulamasını telefonumuza indirip kuruyoruz. Ardından telefonu yeniden başlatıyoruz. Uygulamayı çalıştırdığımızda izin isteyecektir gerekli izinleri veriyoruz.
3) Busybox yükleyin ve telefonu tekrar yeniden başlatın.

4) Daha sonra http://flymeos.com/firmwarelist?modelId=38&type=1 bu adresten global romu indirip telefonun ana dizinine atın. Dosya adının update.zip olduğundan emin olun.5) Sona bu linke tıklayarak chid.sh dosyasını indirin ve telefonun ana dizinine atın. Ardından aşağıdaki videoda anlatıldığı gibi Terminal Emulatör Uygulamasını indirin ve önce “su” ardından da videodaki gibi “sh /storage/emulated/0/chid.sh” kodunu yazın.

 

6) Eğer bu işlemden sonra yine “Firmware too old” hatası alırsanız, aşağıdaki beta.sh dosyasını indirin, telefonun ana dizinine atın ve yine Terminal Emülatör’den bu kez “sh /storage/emulated/0/beta.sh” komutunu girin.

beta.sh

 

7) Eğer yükleme başlamaz da telefon “Recovey” modunda açılırsa bu kez Global rom dosyasını bilgisayarınıza indirin. Telefon “Recovery” modda iken telefonu bilgisayara bağlayın ve bilgisayar telefonu gördüğünde bu kısma rom dosyasını atın.Sonra telefonu bilgisayardan çıkarıp “Update” seçeneğini seçin ve “Start” deyin. Yükleme başlayacaktır.

Eğer tüm işlemleri doğru yaparsanız Meizu M3 Note Global (Türkçe) rom yükleme işlemini tamamlamış ve “Firmware too old” hatasından kurtulursunuz. Hepinize kolay gelsin. Lütfen olumlu yada olumsuz geri bildirimde bulunarak diğer kullanıcılara da yardımcı olalım.

Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, hoşçakalın, takipte kalın.


8 yorum

yakup yıldırım · 8 Ekim 2016 12:23 tarihinde

chid.sh işe yaramadı ama beta.sh ile deneyince oldu. recovery ekranında bilgisayara bağlayarak yaptımn (direk olmadı) + açılış sırasında da bayağı çok bekledi. tırsmadım değil
birde sh/sdcard/beta.sh yazmak la sh/storage/emulated/0/beta.sh yazmak arasında bir fark varmı?

  siberyardimy · 8 Ekim 2016 13:54 tarihinde

  Telefon kabul ediyorsa fark etmez. Bazı modeller ikisinden yalnızca birini bazıları ikisini de kabul ediyor. Önemli olan sh dosyasının yolunu belirtmek. Sen hangisi ile yaptın?

  Mehmetali Cinar · 15 Kasım 2016 19:43 tarihinde

  merhaba bendede beta sh işe yaradı ama telefon açılmıyor

ilker · 16 Ekim 2016 10:40 tarihinde

Soylenenleri yaptım ancak terminal emulator. Çalışmadı. Sonra super su ve busybox uygulamasını telefondan kaldırdım. Terminal emulatore beta.sh daki komutu yazdım yani sh/storage/emulated/0/beta.sh komutunu yazdım telefonum global surumu yukledi yalnız bendeki update.zip dosyası flyme 5.1.3.3G imiş o yuklendi.
Flymeos daki yeni m3 note surumunun uygulanabileceği modelleri vermişler bendeki m3 note modeli M681H
Bi sorum olacak bu modele yeni surumu yuklesem nolur

Mehmetali Cinar · 15 Kasım 2016 19:54 tarihinde

beta sh işe yaradı ama cihaz açılmıyor karanlık ekran hiçbir tepki yok
uygun rom yükledim resmi firmvare recowery den attım romu çeking göründü hemen upradinğ e geçti kurdu ama açılmıyor

ForAnarchy · 28 Kasım 2016 21:29 tarihinde

iyi günler. Acaba l serisi m3 note modelinde imei ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?hero tool,cds kursamda olmadı eski imei gitti ve tel null oldu.

  mustafa culfa · 12 Aralık 2016 10:57 tarihinde

  Benim aldigim cihazda imei sorun olmadi yanliz sebeke yoktu imei yaptiktan sonra rom degistirdim.imei degismedi eski imei kaldi.simde rom ingilizce yanliz 5.1.11A diye bir rom izerinde sizde once cihaza cin romunu yuklerek sorunu halledebolirsiniz

mustafa culfa · 12 Aralık 2016 10:51 tarihinde

istanbuldaki bir saticidan m3 note sifir aldim cihaz geldiginde sebeke acmiyordu ugrastim bir turlu olmadi sonra bende kendi sitesindeki romu yukleyim dedim cihaz flyme acilis ekraninda takili kaldi.en az 10 tane rom yukledim sonuc ayni bir arkadasin uyarisi sayesinde cihazi tekrar dondurdum .bu tur durumlarda cihaza cin romu yuklemek gerekiyormus.yoksa cihaz acmiyormus

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.