Meizu Fylme OS 5.1.8.0G Kararlı&Stabil Sürüm Yayınlandı. Sürümle Gelen Yenilikler.

Evet sevgili okurlar. Meizu Fylme OS 5.1.8.0G Kararlı&Stabil Sürüm Yayınladı. Son yayınladığı 5.1.6.0G sürümünden sonra Çin kullanıcıları için 5.1.7.0A sürümü yayınlanmış ancak Global kullanıcılar için  5.1.7.0G sürümü yayınlanmamıştı. 5.1.6.0G Sürümünün yayınlanmasının üzerinden yaklaşık iki buçuk ay gibi bir süre geçtikten sonra nihayet Pro5, Mx5, Mx4 Pro, M1 Note, M2 Note ve M2 (mini) cihazlar için 5.1.8.0G Kararlı&Stabil sürüm yayınlandı. 5.1.6.0 sürümünde Kullanıcılar tarafından şikayet edilen birkaç konu bulunuyordu. Tabi ki bu şikayetler sadece yazılım kaynaklı şikayetler. Zira donanım yönüyle telefonun göze çarpan herhangi bir sorunu yok.5.1.6.0 sürümünde kullanıcıların en çok şikayet ettikleri üç konudan birincisi şarjı hızlı tüketme, ikincisi ise ayarlardan root yapamamaydı. Üçünsü ve en çok şikayet edilen konu ise WhatsApp yada Tarayıcıda bir konum yada youtube video bağlantısına tıklandığında bir önceki sürümde bağlantıyı açmak için Google Haritalar, youtube yada Tarayıcı seçeneklerini sunuyor ve hangisinde açmak istediğimizi kendimiz seçebiliyorduk. Ancak 5.1.6.0G sürümünde bu özellik yoktu konum bağlantısına tıkladığında direkt olarak varsayılan tarayıcıda konum açılıyordu. Konuyu sibery-ardim.com olarak Meizu’ya iletmiştik. Bakalım hatalar düzeltilmiş mi? Yeni sürümle gelen yenilikler, düzeltmeler ve özellikler neler.

5.1.8.0G Sürümünü Direkt indirme linklerini aşağıya veriyorum. Telefon modelinin üzerine tıkladığınızda indirmenin direk başlaması gerekir. Eğer başlamazsa sağ tıklatıp bağlantıyı kopyalayın ve tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırın. Enter a bastığınızda indirme başlayacaktır.İndirme işlemini yaptıktan sonra yükseltme işlemini nasıl yapılacağını bilmiyorsanız öğrenmek videosunu izleme için buraya tıklayın.PRO5


MX5

MX4 PRO

M1 Note

M2 Note

M2 (mini)

En göze çarpan yenilik GMS’nin (Google Play Hizmetleri) kaldırılmış olması. Yani telefonda Google Play çalışmıyor. Bunun için Telefona yeni eklenen Hot Apps adlı uygulamadan elle yüklemek gerekiyor. Bu hizmet olmazsa Google Uygulamalarının muhtemelen hiç biri çalışmayacak.İkinci olarak 5.1.6.0 Sürümünde maalesef ayarlardan root yapmak istediğimizde “Server Error” hatası veriyordu. 5.1.8.0 sürümünde yine bu hatanın düzeltildiğini görüyoruz.Bir başka yenilik ise ekran görüntüsü alma işleminde yapılmış. Önceden sadece ekranın mevcut halinin full görüntüsünü alabiliyorduk. Bu sürümde ise isterseniz ekranın sadece bir kısmının yani lokal ekran görüntüsü alabiliyoruz. Bunun için Power+Ses Açma tuşuna uzun basmanız gerekiyor. Gelen ekranda ise ekran görüntüsünün hangi bölümünü almak istiyorsak o bülümü seçip “Save” dememiz yeterli.

Yine merak edilen konulardan birisi ise WhastApp yada tarayıcıda örneğin bir konum bağlantısına tıkladığımızda bize Google Maps ile açma seçeneği sunmuyor oluşu idi. Maalesef bu hatanın düzeltilmemiş olmasını üzülerek gördüm. Gerçi ben temiz kurulum yapmadım. Belki Kulllanıcı verilerini sil deyip temiz kurulum yapsaydım düzelebilirdi. Eğer temiz kurulum yapan arkadaş olur da bu hatanın düzelmiş olduğunu söylerse biz de ona göre değerlendirelim.

Ön inceleme ve ilk bakış videosu için linke tıklayın: https://www.youtube.com/watch?v=0v5Zh8RS65c

Ve işte Flyme OS 5.1.8.0G Türkçe Sürüm Notları ve Sürümle gelen Yenilikler

Sistem
Google Mobil Servisler (Google Uygulamaları) Kaldırıldı. (Kullanıcılar Hot Apps veya App Store’dan yükleyebilirler.)
Ekranın yalnızca bir bölümünün görüntüsünü alma yani local görüntü alma özelliği eklendi. (Güç ve Ses Açma tuşlarına aynı anda uzun basın)
Hava Durumu uygulaması eklendi.
Hot Apps Uygulaması eklendi.
Kurulum Sihirbazı optimize edildi.
Ana ekran düzeni optimize edildi.
Sistem çevirileri geliştirildi.
Daha fazla uygulama için Çoklu Pencere desteği eklendi.
Whatsapp uygulaması arka planda çalışırken mesaj alamama arızası düzeltildi. ( Üç Çözüm Mevcut : Uygulama verilerini temizleyin, Yeni Sürüme Güncelleme yaparken kullanıcı verilerini silin veya Güvenlik> Güç> Ayarlar yolunu izleyerek “Bekleme Uygulamalarının Etkileşimle Aktivasyonu” yazan yeri devre dışı bırakın.)
Google Play Oyunlar uygulamasının düzgün çalışmama sorunu giderildi.
Hesap kayıt ekranının Çince görüntülenmesi sorunu düzeltildi.
Telefon şarj edilirken Sabit olarak yanlış pil yüzdesi görüntülenmesi düzeltildi.
Telefon şarj edilirken meydana gelen aşırı ısınma sorunu düzeltildi.
Kullanıcının cihazı açtıktan sonra bildirim çubuğunu aşağı çektiğinde Alınan bildirim mesajının kaybolması sorunu giderildi.

Kilit Ekranı
Üçüncü parti uygulamaların neden olduğu kilit ekran hatası düzeltildi.
Kilit ekranında bir alarmı kapatamama hatası düzeltildi.
Kilit ekran uyanıkken yanlışlıkla dokunmayı engellemek için bir özellik eklendi.
Kilit ekranında kamerayı başlatma süresi azaldı.
Kilit ekranının altındaki yazı bir albüm kapağı resmi ekranda gösterildiği zaman gizli kalacak şekilde ayarlandı. (Kilit ekranına fotoğraf ayarlarsanız “Açmak için kaydırın” yazısı gözükmez)

Ayarlar
Ana ekranda Büyük Simgeler görüntülemek için bir yapılandırma seçeneği eklendi.
(Ayarlar>Kişiselleştirme>Başlatıcı Büyük İkon)

İletişim
İletişim bilgileri alanı için için “Başlık” eklendi.
Bir arama kaydına dokunarak ve basılı tutarak numara kopyalama özelliği eklendi.

Galeri
Kullanıcıların yeni bir resim olarak düzenlenen bir fotoğrafı kaydetmeleri için bir özellik eklendi.

Kurulum sihirbazı
Dil ayarı, ağ ayarı ve Flyme hesap kayıt / giriş ekranları optimize edildi.

Kamera
Fotoğraf alma deneyimi Geliştirildi ve işleme hızı arttı.

Yorumlar 149

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir