General Mobile Discovery 4.4.2 Kitkat Uygulama İzinleri. (Videolu Anlatım)

Merhaba arkadaşlar. Bu yazımda sizlere General Mobile Discovery modeli 4.4.2 Kitkat sürümünde Uygulama izinlerinin nasıl engelleneceğini iptal edileceğini veya geri verileceğini anlatacağım. Konuyla ilgili aklınıza takılanları ve yorumlarınızı yazının altındaki yorum bölümünden yazabilirsiniz. En kısa sürede cevap veririm.

Teknolojinin gelişimi ile birlikte küçülerek cebimize kadar giren bilgisayarlar olan Akıllı Telefonlar içlerinde barındırdıkları uygulamalarla bizlere büyük kolaylıklar sağlamanın yanı sıra oyun, internet vb. site uygulamaları ile de keyifli vakit geçirmemizi ve dünyadan haberdar olmamızı sağlamaktadır. Ancak telefonumuza yüklediğimiz her uygulama yükleme sırasında bizlerden çeşitli izinler istemektedir. Bizler ise çoğu zaman bu uygulama izinlerinin ne anlama geldiğini bilmeden kabul etmekteyiz. Birçoğumuz için telefonumuzdaki bilgilere erişilmesinin önemi olmasa da diğer çoğunluğun bu konuda hassasiyet gösterdiğini bildiğim için bu yazıyı yazma gereği duydum.

Videolar yazının en altındadır… Önce yazıyı tamamen okumanızı tavsiye ederim…

Gelelim Uygulama izinlerinin düzenlenmesi ve kısıtlanması konusuna. Öncelikle Uygulama izinlerini düzenlenebilmesi için; telefonunuzun rootlu olup olmaması şeklinde iki farklı yöntem bulunmaktadır. Tekrar hatırlatayım burada yazdığım yöntemlerin tamamı General Mobile Discovery Modeli için geçerlidir. Başka model ve marka telefonlara uygulanması tamamen sizin sorumluluğunuzdadır.

1. Yöntem Telefonunuz Rootlu ise.

Eğer telefonunuz rootlu ise uygulama izinlerini yönetmek çok kolay. Telefonunuza yükleyeceğiniz Root Explorer veya buna benzer root iznine sahip herhangi bir dosya yöneticisi programı bu konuda işinizi görecektir. Ben anlatımımı Root Explorer üzerinden yapacağım. Root Explorer programını açıyoruz ve aşağıdaki resimde gördüğümüz ‘ROOT’ sekmesine geliyoruz. 

Burada hangi uygulumayı kısıtlamak istediğimize göre hareket ediyoruz. Eğer izinlerini kısıtlamak veya engellemek istediğimiz uygulama telefonun orjinalinde bulunmayan Google Play’den indirilen bir uygulama veya sistem uygulaması olup da daha sonra güncellenen bir uygulama (Play Store, Google Uygulaması gibi) ise data/app yolunu izliyoruz. Google Play’den değilde bir şekilde apk dosyasını kendimiz temin ederek yüklediğimiz bir program ise mnt/asec yolunu izleyerek ilgili program dosyasını buluyoruz. Eğer bir sistem uygulamasının (google, play store, youtube vb.) izinlerini kısıtlamak istiyorsak system/app yolunu izliyoruz. İstediğimiz klasöre gelerek uygulamamızın apk dosyasını bulduktan sonra aşağıdaki adımları izliyoruz.
 1. Apk dosyamıza tıklıyoruz ve aşağıdaki uyarı ekranı ile karşılaşıyoruz.
  data/app Klasörü
 2. Burada Instal yazan kısma tıklıyoruz ve bu kez de aşağıdaki uyarı ekranı karşımıza çıkıyor.
  Yer Değiştir
 3. Buradan da ‘Yer değiştir’i seçiyoruz. Bir sonraki ekranda da ‘Yükle’ seçeneğini seçtikten sonra uygulamanın yüklenmesini bekliyoruz. Uygulamanın yüklenmesi tamamlandıktan sonra bizi aşağıdaki ekran karşılayacak.
  Discovery Kitkat Uygulama İzinleri
 4. Burada öncelikle ‘Bu uygulamaya güveniyorum’ yazısının önde bulunan turuncu butona tıklayarak veya sola doğru çekerek pasif hale getiriyoruz. Daha sonra her iznin üzerine tıklayarak altta açılan bölümden izin hakkında ne yapmak istiyorsak onu seçiyoruz (İzin ver, Hatırlat, Engelle veya Sor).
  Discovery Kitkat Uygulama İzinleri
 5. Daha sonra bitti diyerek uygulamayı kapatıyoruz.
Henüz bitmedi yazının devamını mutlaka okuyun…

2. Yöntem Telefonunuz Rootlu Değil ise.

Eğer telefonunuz rootlu değil ise biraz uğraşmamız gerekecek. Yapmamız gereken şey öncelikle bir şekilde izinlerini engellemek istediğiniz uygulamanın apk dosyasını bulmak. Bunun için Blackmart Alpha uygulamasını telefonunuza kurarak Google Play’deki uygulamaların hemen hemen hepsininin apk dosyalarını telefonunuza indirebilirsiniz. 
Eğer bu yöntemi kullanamıyorsanız bu siteye girerek http://apps.evozi.com/apk-downloader/  google playdeki uygulamaların akp dosyalarını bilgisayarınız yada telefonunuza indirebilirsiniz. 
Yukarıda bahsettiğim her iki yöntemi nasıl kullanacağınızla alakalı daha detaylı bir yazıyı yakında yazıp yine buradan sizlerle paylaşacağım.
İndirdiğiniz apk dosyasını telefonumuzda çalıştırdıktan sonra birinci yöntemde anlatılan adımlardan 3. adım ve sonrasını takip etmeniz gerekiyor. 

Daha önce engellediğim izni nasıl geri verebilirim.

Uygulama izinlerini kısıtladıktan sonra eğer herhangi bir uygulama, engellediğiniz izne ihtiyaç duyarsa, telefonunuzun bildirim çubuğunda bir bildirim görüntülenir.

Bu bildirime tıkladığınızda ise aşağıdaki izin ekranı tekrar görüntülenir.

Discovery Kitkat Uygulama İzin Ekranı

Buradan tekrar istediğiniz izne izin verip istediğiniz izni ise engelleyebilirsiniz. Ancak size tavsiyem GPS Lokasyonu, Ses Kaydı, Kişileri Oku gibi önemli izinlere kesinlikle izin vermemenizdir. Bunun yerine tek seferlik izin olan ‘Sor’ seçeneğini seçebilirsiniz. Bu seçeneği seçtiğinizde uygulama bu izne ihtiyaç duyduğunda aşağıdaki şekilde ekranda bir uyarı çıkar.

Uygulama İzin İsteği

Buradan öncelikle ‘Remember My Voice’ yazısının önünde bulunan tiki kaldırın ve daha sonra ‘İzin Ver’ seçeneğini seçin. Böylece uygulama her seferinde sizden bu izni istemek zorunda kalacak ve siz izin vermediğiniz sürece de telefonunuzun özelliğini kullanamayacaktır.


Aklınıza takılanları, görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum bölümünden iletebilirsiniz. Şimdilik hoşçakalın, Takipte kalın!

Konuyla ilgili videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar 4

 • Elinize saglik gayet aciklayici bir anlatim. Faydali da bir konu olmus… Musaadeniz ile birsey sorayim.. Diger programlari root explorer ile duzenliyoruz. Ancak root exploter in kendisino bu yolla duzenleyebilir miyiz? Tekrar yukleyecegi icin program kendisini kapatacaktir diye dusunuyorum. Baska bir program kullanmadan bunu cozme imkani var midir? Baska bir program olsa ne onerirsiniz. Tesekkurler iyi calismalar…

 • Root explorer apk dosyasını bulup SD karta yada telefon hafızasına kopyalayın. Daha sonra kopyaladığınız yerden yeniden yükleme yapın. Böylece programın açık yada kapalı olması durumu değiştirmez. Ayrıca deneyip geri dönüş yaparsanız sevinirim.

 • İse yaradi, tesekkurler…

 • Hocam çok sağol. Ben de uzun zamandır bunu arıyordum. Yeni sürüme geçtikten sonra uygulama izinlerini nasıl engelleyeceğimi bir türlü bulamamıştım. Çok makbule geçti 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir