Telefonum 4G uyumlu ancak Operatör uyumlu değil diyor.

Merhaba arkadaşlar. Malum 1 Nisan 2016 günü itibariyle 4G (LTE) veya Türkiye’deki adıyla 4.5G hayatımıza girdi. Ancak forumlarda ve Sosyal medyada birçok kişi “Telefonum 4.5G uyumlu ancak operatöre mesaj attığımda Telefonunuz 4.5G ye uyumsuzdur” diye mesaj geliyor” yada aynı telefon A operatöründe sorunsuz  4G kulananılabilirken B operatörde  4G kulanılamamasından şikayetçi. 

Peki neden bir operatörde telefon 4G sorunsuz kullanılabiliyorken diğerinde kullanılamıyor?
İşte sorunuzun cevabı:

Öncelikle  telefonunuz 4G desteği olması tek başına yeterli değildir. Çünkü her telefonun destelediği 4G bantları telefonun marka ve modeline göre farklılık gösterir. İkinci olarak her operatör de yine farklı aralıklarda LTE yani 4G bandı kullanır. Sizin telefonunuzun destelediği 4G bandı ile operatörünüzün desteklediği 4G bandı uyuşmuyorsa telefonunuz üzerinde 4G kullanamazsınız.

Ayrıca eğer telefonunuz yurtdışından gelmişse ve telefonu aldığınız ülkede telefon farklı donanıma sahipse yine 4G’den faydalanamayabilirsiniz. Çünkü her ülke aynı altyapıyı kullanmıyor ve örneğin Türkiye’de 4G uyumlu bir telefon Amerika’da 4G uyumlu olmayabiliyor.

Peki telefonunuzla Operatörünüzün Aynı bandı Destekleyip desteklemediğini nereden anlarız.

Bunun için Ağustos ayında yapılan 4.5G ihalesinde hangi operatörün hangi bantları satın aldığına ve elimizdeki telefonun hangi 4G bantlarını desteklediğine bakmamız gerekir. Operatörlerin desteklediği 4G bantlarını aşağıya veriyorum. Telefonunuz desteklediği 4G bantlarını da telefonunuzun kutusu üzerinden yada internet adresinde bulunan teknik özellikler kısmından bulabilirsiniz.  
Ancak “Telefonumdan mesaj attım 4.5G uyumlu diye mesaj geldi ama yine de 4G kullanamıyorum” diyorsanız bunun sebebi ise şudur: Telefonunuzun desteklediği 4G bandı ile operatörün desteklediği 4G bandı uyumlu olsa bile eğer operatörünüz bulunduğunuz bölgede  sizin telefonunuzun desteklediği banttan yayın yapmıyorsa yine 4G kullanmazsınız. 
Konuyu bir örnekle açıklayacak olursak; Telefonunuz 800,2100 ve 1800 Mhz bantlarını destekliyor olsun.  Operatörünüz ise tüm bu bantların yanında 900 Mhz bandını da destekliyor ve bu banttan yayın yapıyor olsun. Bu durumda sizin telefonunuz 4G uyumlu olmakla birlikte operatörünüzün bulunduğunuz bölgede telefonunuzun destelediği banttan yayın yapmadığı için maalesef 4G’den faydalanamazsınız. 
Sonuç olarak 4G uyumlu telefon alırken kullandığınız operatörün yayın yaptığı tüm 4G bantları destekleyip desteklemediğine dikkat edin. Mümkün olduğunca çok bant desteği olan telefonları tercih edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir